Legendy i Mity

Legendy i Mity

Legendy i Mity na temat czosnku

Różne cywilizacje rozwinęły swój własny folklor i przesądy na temat czosnku, oparte na jego leczniczych właściwościach wraz z jego charakterystycznym, i pewnym powiedzianym obraźliwym zapachem. Niektóre z tych przesądów były pozytywne, a niektóre całkiem negatywne.

Jak opowiada Robin Cherry w swojej książce “Czosnek, jadalna biografia”, proroka Mahometa ,utożsamiano czosnek z szatanem, którego kroki, gdy został wyrzucony z ogrodu Eden, wytworzył czosnek (który wyrósł z miejsca, w którym umieścił jego lewą stopę) i cebulę ( jego prawa stopa). Mahomet oświadczył: “Ten, kto jadł surową cebulę, czosnek lub porę, nie powinien zbliżać się do naszego meczetu, ponieważ anioły są również obrażane przez silne zapachy, które obrażają dzieci Adama”.

Uważany przez islamską wiarę za nieczystą, podstawową i niegodziwą, czosnek może być używany tylko wtedy, gdy był gotowany, eliminując ofensywny zapach. Jak mówi Cherry, obraźliwe zapachy często były uważane za zło przez różne religie świata, ponieważ Szatan został wrzucony w ogień siarki, starożytna nazwa siarki i związków siarki, które powodują specyficzny zapach czosnku. Antysemici w całej historii wypaczą tę interpretację w naczyniu dla nienawiści zaczynającej się w średniowiecznej Europie, kiedy czosnek był używany do odróżnienia “słodko pachnących chrześcijan” od “podstawowych i odpornych Żydów”.

W Niemczech pojawiły się w latach trzydziestych, kiedy jak Mark Graubard mówi w swojej książce „Man’s Food: Its Rhyme or Reason”, naziści będą wydawać guziki ze zdjęciami cebul czosnkowych dla Niemców do noszenia, aby reprezentować ich nienawiść do Żydów. Mówi: “Sama wzmianka o czosnku przez nazistowskiego mówcę sprawiła, że tłum wył z furią i nienawiścią”.

Z pozytywnych stron starożytne teksty sanskryckie twierdzą, że zapach czosnku uczynił z niego pogromcę potworów. W starożytnej Grecji jej tajemnicze właściwości lecznicze sprawiły, że stał się on obrońcą przed bykami, czarownikami i czarodziejami, a łóżeczka czy szopki noworodków były pokryte czosnkiem, aby chronić je przed tymi samymi siłami zła. W Odysei Homera Odyseusz przeżywa spotkanie z czarodziejką Circe dzięki jedzeniu czosnku, podczas gdy jego nieszczęśni towarzysze przemieniają się w świnie. Koreańczycy w dawnych czasach zjadali marynowany czosnek, aby odstraszać tygrysy podczas przechodzenia przez góry, Afrykanie używali go do odpychania krokodyli, a hiszpańscy torreadorzy noszą ząbki czosnku dla ochrony. Nawet żeglarze sądzili, że czosnek może zapobiec katastrofom statków, a matki na Morzu Śródziemnym nosiły czosnek w torebkach, aby chronić swoje dzieci. W swojej książce Cherry mówi, że nawet sny są częścią tradycji czosnkowej: “Niektórzy wierzą, że jeśli młoda kobieta marzy o zjedzeniu czosnku, to ona chce poślubić dla bezpieczeństwa, a nie miłości. A marzenie, że idziesz przez czosnkową grządkę sugeruje, że wstaniesz z ubóstwa do dobrobytu.

Najbardziej znanym przesądem jest oczywiście to, że czosnek chroni przed wampirami. Strach przed nie umarłymi istnieje od wieków, a wybuchy paniki często towarzyszyły plagom. Legendy i mity ostatecznie zidentyfikowały te stworzenia jako wampiry. Wampiry, oczywiście, są najlepiej znane ze swojej miłości do ssania krwi, a podczas gdy mit o wampirach przyjmuje wiele form w wielu różnych kulturach krwiopijca jest tą jedyną stałą. Czosnek, dzięki swojemu głównemu składnikowi allicyny, znany jest z odpierania komarów, ulubionych miłośników krwi. Nie trzeba było wiele czasu, aby wyobrazić sobie, że czosnek może odeprzeć wampiry. Więc następnym razem ugotuj coś, dodaj do niego czosnek. Nie tylko dlatego, że czyni wszystko lepszym, ale dlatego, że nigdy nie wiesz, jakie szatańskie siły czają się, zarówno blisko, jak i daleko!

Galeria
Historia

No comments.